Želvy - úvod

Zdroje UVA záření (denní osvětlení) :


Pro malá terária (do rozměru plochy 60x40cm) není nutný speciální UVA zdroj světla - zde k prosvětlení postačí složka denního světla z UVB zářivky. Pro větší terária je nutné přidat lineární trubicovou, nebo úspornou (spirálovou) zářivku s barevným podáním světla kolem 6500K. K osvětlení největších terárií a želvích stolů je pro UVA složku vhodná metalhalogenidové výbojkové svítidlo 70 - 150W.


Trubicová zářivka je vhodná například od firmy Opple - typ Fulgur 8 - 14W, spirálová např. Philips tornado 23 - 32W. Metalhalogenidový reflektor např. Matma 150.


LED osvětlení - moderní čipy LED se už v dnešní době svou účinností vyrovnají metalhalogenidovým výbojkám. Bohužel má LED osvětlení pro želvy jednu obrovskou nevýhodu - velmi nízká životnost LED zdrojů v horkém terarijním prostředí. Toto v kombinaci s velkými pořizovacími náklady dělá z LED svítidel prozatím nepoužitelný zdroj osvětlení.

Zdroje UVB záření (tvorba vitamínu D3) :


Do menších chovných prostor jsou ideální UVB zdroje : Repti Glo 10 (13-26W), Reptile UVB 150 (25W), Reptile UVB 200 (25W), Coospider UVB 10 (26W) a jiné. Tyto zdroje poskytují dostatečné UVB záření do vzdálenosti 15-20 cm od želv. Pro velká dobře větraná terária a želví stoly jsou nejlepší variantou vysokotlaké výbojky se standartním žárovkovým závitem E27. Nejpoužívanější typy jsou Sylvania Reptistar 160W, Arcadia D3 Basking lamp 160W, Terrasaur 160W a Osram Ultravitalux 300W. Tyto lampy vyzařují navíc velké množství tepla - ideální výška zavěšení od 35 do 50 cm nad substrátem.
Osvětlení u želv


Samostatnou kapitolou při chovu suchozemských želv je správné osvětlení chovných prostor.


Osvětlení u suchozemských želv musí nutně obsahovat dvě složky :  UVA záření (denní světlo) a UVB záření (tvorba vitamínu D3). Pokud jde o obyčejnou vláknovou žárovku - ta slouží v teráriu výhradně jako zdroj tepla (nikoliv světla).


UVA záření  (denní osvětlení) - slouží k prosvětlení chovných prostorů a imitaci denního světla. Želvy jsou při dostatečné intenzitě viditelně aktivnější. UVA záření želvám také napomáhá ke správnému zabarvení, stimuluje páření a celkově zlepšuje psychickou pohodu zvířat. Mezinárodní standardizovaná chromatičnost denního světla je 6500K. Nižší hodnoty zabarvují světlo do žluta a vyšší do modra. Proto je ideální použít k dennímu osvětlení zdroje s barevným podáním v rozmezí mezi 5500 - 6500 K.


UVB záření  (tvorba vitamínu D3) - nejdůležitější složka světla potřebná pro chov suchozemských želv.

Vitamín D3 želva potřebuje pro vstřebávání a následné udržování správné hladiny vápníku v těle, tím pádem i ke správnému růstu krunýře. Při nedostatku vitamínu D3 dochází k metabolickým poruchám organismu, rachitidě krunýře, selhání ledvin nebo jater.


Co se týče venkovních výběhů - zde se o vše potřebné postará slunce.

Lineární trubice Opple Fulgur

barva světla : 6500K


              

Spirálová úsporná žárovka

Philips tornado 6500K


              

Svítidlo Matma 150 + metalhalogenidová

výbojka s barvou světla : 5600K


              

Spirálová terarijní žárovka

Reptile UVB 150


              

Vysokotlaká výbojka Arcadia D3

Basking lamp 160W


              

Vysokotlaká výbojka Osram

Ultravitalux 300W


              

Úvodní stránka Druhy želv Chovné prostory Osvětlení u želv Mláďata k prodeji Nabídka terárií Kontaktní údaje

Použitelné typy UVA svítidel - denní světlo

Vhodné zdroje UVB záření

© Copyright  zelvy.org@